aktualności

Nie ma się czego bać! To tylko kolonoskopia!

29 / 04 / 2021

Kolonoskopia jest jednym z tej kategorii badań, które w zdecydowanej większości przypadków (oczywiście z wyłączeniem konsultacji lekarskiej) psują atmosferę rozmowy i powodują powstanie nieprzyjemnej pod względem towarzyskim sytuacji. Nic dziwnego. W końcu to kwestia bardziej niż w przypadku innych badań wstydliwa i krępująca, bo dotykająca naszych stref intymnych.

Kolonoskopia jest endoskopową metodą badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Innymi słowy – lekarz endoskopista przy użyciu właściwych urządzeń, ogląda nasz przewód pokarmowy, a dokładniej – całe jelito grube aż po ujście krętniczo-kątnicze. Dokonuje tego przy użyciu giętkiego wziernika, którego długość waha się od 130 do 200 cm, wprowadzanego do światła przewodu pokarmowego przez odbyt; zakończonego niewielkich rozmiarów kamerą i kanałem roboczym.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, lekarz ma możliwość równoczesnego wykonywania drobnych zabiegów endoskopowych, np.: usuwanie polipów, tamowanie krwawień, poszerzenie zwężeń jelitowych, itp. Najistotniejszą jest możliwość usuwania polipów. Dzięki temu kolonoskopia zapobiega rozwojowi nowotworów jelita.

Odczuwany ból jest sprawą bardzo indywidualną. Badanie kolonoskopowe w praktyce niezmiernie rzadko powoduje silniejsze dolegliwości bólowe. Oczywiście – w trakcie badania pacjent może odczuwać zwiększony dyskomfort, uczucie rozpierania, wzdęcia czy skurcze w jamie brzusznej. Dolegliwości te są krótkotrwałe. Jednakże istnieje możliwość wykonania kolonoskopii z podaniem środków przeciwbólowych i uspokajających, pod nadzorem lekarza i pielęgniarki anestezjologicznej. W przypadku ich zastosowania pacjent w trakcie badania jest rozluźniony i odczuwa żadnych dolegliwości związanych z badaniem. Wymówka związana z bólem?… Obalona!

Choroba nowotworowa oznacza więcej cierpienia niż jedna profilaktyczna kolonoskopia…

 

 

I zapamiętajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż:
jedną trzecią nowotworów można wyleczyć, jednej trzeciej zapobiec, a w jednej trzeciej polepszyć jakość życia.

 

Więcej informacji nt. przedmiotowego projektu oraz możliwości zapisu osób z grup docelowych na bezpłatną przesiewową kolonoskopię ze znieczuleniem odnajdą Państwo pod linkiem: PRO LIFE+.